April 9, 2025

Nyheter - Tillväxtbolag

Nu är det hög tid att tänka på incitamentsprogram – innan bolagsstämman

Maj är högsäsong för bolagsstämmor – och därmed också sista chansen att fatta rätt beslut kring incitamentsprogram. Ändå väntar många bolag för länge. Resultatet? Missade möjligheter, stress och ibland fel som kostar.

Tre erfarna rådgivare inom värdering och incitamentslösningar – Rikard Östberg, Peter Larsson och Hans Richter –uppmanar nu svenska företag att agera i tid.

-         Inför bolagsstämman finns ett tydligt fönster att fatta viktiga beslut om incitamentsprogram. Missar man det, måste man ofta vänta ett helt år – eller kalla till extrastämma, vilket innebär mer administration, högre kostnader och ibland svagare legitimitet, säger Hans Richter.

Varför incitamentsprogram?

Incitamentsprogram som teckningsoptioner, personal optioner eller aktierelaterade lösningar har blivit ett självklart inslag i de flesta bolag, både i snabbväxande och mer etablerade bolag. Inte minst på en konkurrensutsatt arbetsmarknad där det är avgörande att attrahera, motivera och behålla nyckelpersoner.

-         Det skapar ett direkt ägarintresse hos medarbetarna. De blir mer engagerade och får ett långsiktigt perspektiv. Det gynnar både kulturen och värdeskapandet, säger Peter Larsson.

Särskilt för onoterade bolag kan incitamentsprogram också vara ett sätt att erbjuda konkurrenskraftig kompensation utan att direkt belasta kassaflödet. Och i många fall finns skattemässiga fördelar – till exempel vid användning av kvalificerade personaloptioner.

Men det måste bli rätt – annars kan det bli dyrt

Ett vanligt misstag är att vänta för länge eller att underskatta den juridiska och skattemässiga komplexiteten. Många program kräver att bolagsstämman fattar formella beslut om emissioner, leveransstrukturer och bemyndiganden till styrelsen. Och dessa beslut måste vara korrekt formulerade för att vara giltiga enligt aktiebolagslagen.

-         Vi ser exempel varje år där bolag behöver göra om program i efterhand. Det skapar osäkerhet och ibland även negativa skattekonsekvenser för deltagarna, varnar Rikard Östberg.

Det är också viktigt att anpassa programmet efter bolagets struktur – är det noterat eller onoterat? Är det kvalificerade personal optioner eller teckningsoptioner? Hur ser ägarbilden ut? Finns det ett emissions utrymme?

{{cta}}

Nu i april är rätt tillfälle att agera:

  • Se över befintliga incitamentsprogram
  • Fatta beslut om nya program inför stämman
  • Ta fram rätt beslutsunderlag och bemyndiganden
  • Undvika stress, misstag och onödig administration längre fram

-         Vår rekommendation är att ta hjälp av en extern rådgivare. Vi på Evolvefy hjälper till att ta fram hela beslutsunderlaget – från juridiskt korrekta bemyndiganden till optionsvillkor och beräkningar, säger Peter Larsson.

Summering: 5 frågor att ställa sig just nu

  1. Har vi ett incitamentsprogram idag – och fungerar det som vi tänkt?
  2. Vill vi införa ett nytt program i år?
  3. Har vi tagit fram rätt underlag till bolagsstämman?
  4. Behöver vi bemyndiganden till styrelsen?
  5. Har vi tagit höjd för de skattemässiga och juridiska aspekterna.

Evolvefy hjälper entreprenörer och företagsledare i växande bolag att rusta sig med rätt kompetenser och bygga strukturkapital för att realisera sina tillväxtplaner. Bolaget erbjuder tjänster inom fyra affärsområden: Management Consulting, Interim Management, Executive Search och Accounting Services. Med djup förståelse för affärskritiska områden som incitamentsprogram, finansiell styrning och ägarstruktur bidrar Evolvefy till att skapa långsiktigt värde för sina kunder.

Vill du veta mer
Kontakta oss
Dela artikeln
Läge att skala upp? Kontakta oss, så berättar vi mer om hur vi kan hjälpa er!
Kontakta oss